Serwis iPlus
< Zarządzaj swoim numerem
Kontakt
Reklamacje
Sklep internetowy
Zmiany na koncie
Mobilna aplikacja iPlus

Mobilna aplikacja iPlus umożliwia dostęp do informacji związanych z Twoim kontem, bieżącego użycia stanu konta, faktur oraz daje możliwość samodzielnego zarządzania usługami i pakietami.

Korzystając z aplikacji nie płacisz za transmisję danych, gdy korzystasz z APN Plus.

Aplikacja jest dostępna dla platform Android oraz iOS. Jeśli nie posiadasz jej w telefonie, możesz ją pobrać ze sklepu: Google Play, App Store lub Huawei AppGallery.

WAŻNE

Dla Klientów Indywidualnych udostępniono nową metodę logowania do serwisu iPlus. W prosty i wygodny sposób logując się do konta Plus.pl przy użyciu jednego adresu e-mail i hasła otrzymujesz dostęp do większej liczby serwisów: serwisu internetowego iPlus, aplikacji mobilnej iPlus, strony doładuj.plus.pl. Jeśli założyłeś już konto w Plus.pl - skorzystaj z metody logowania. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jak się zalogować przy użyciu Konta Plus.pl?

  1. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną instrukcją logowania - tutaj

Jak się zalogować przy użyciu Plus Kodu 5 i e-hasła, kodu PUK?

  1. Jeśli korzystasz z oferty abonamentowej w celu zalogowania się użyj Plus Kodu 5. Podstawowe informacje dla swojego numeru zobaczysz automatycznie po wejściu do aplikacji, a jeśli chcesz widzieć więcej szczegółów lub zarządzać wszystkimi  swoimi numerami, zaloguj się za pomocą e-hasła.
  2. Jeśli korzystasz z oferty na Kartę lub Mix logując się do aplikacji, w polu "Hasło" wpisz ostatnie 4 cyfry kodu PUK. Po zalogowaniu zobaczysz wszystkie informacje dla swojego numeru, dostępną kwotę po zasileniu numeru, aktywne pakiety, jak i będziesz mógł zarządzać usługami przygotowanymi dla Ciebie.

Dodatkowe informacje

  1. Plus Kod 5 odnajdziesz na pierwszej fakturze. Możesz go otrzymać także od konsultanta Działu Obsługi Klienta.
  2. E-hasło to hasło, dzięki któremu możesz korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje aplikacja, otrzymasz je także kontaktując się z konsultantem Działu Obsługi Klienta.
  3. Dostęp do e-faktur oraz plików z duplikatami faktur/bilingów jest możliwy tylko po zalogowaniu się przez e-hasło.
  4. Po trzeciej nieudanej próbie logowania dostęp do konta jest blokowany na okres 60 minut.

 

Ocena artykułu
Pomóż nam ulepszać nasz serwis i oceń artykuł